

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.35 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 7.5 Ω |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 6.010099 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 115 mA |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 50 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 115 mA |
| Rds On Max | 7.5 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Turn-Off Delay Time | 11 ns |
| Element Configuration | Single |
| Dual Supply Voltage | 60 V |
| Drain to Source Resistance | 2.6 Ω |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | 2 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 70 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 4654
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08908
Ext.Price$0.08908
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08908 | $0.08908 |
| 10 | $0.04454 | $0.44540 |
| 50 | $0.04073 | $2.03650 |
| 100 | $0.03725 | $3.72500 |
| 500 | $0.03348 | $16.74000 |
| 1000 | $0.03009 | $30.09000 |
| 3000 | $0.02705 | $81.15000 |
| 5000 | $0.02352 | $117.60000 |
